1

Nexus 7 telefonuma root atarken kapağını kapatınca hata oluştu. (Soft Brick)

Nexus 7 2012 grouper (Wi-Fi olan) satın aldım. Windows XP‘li bilgisayarımda, Wug’s Nexus 7 rootkit kullanarak rootladım. Driver’lar biraz uğraştırdı ama en sonunda en temel olanları ayarladım. Kilit açma, rootlama, Flaş (flash) kurtarma hepsi iyi gidiyordu. Paranoid Android de yükledim, çalıştırdım. Paranoid Android uygulamalarımı optimize ediyordu. Birkaç yüz uygulama olduğu için uzun sürer, zaten kritik kısmı atlattık diye telefonun kapağını kapattım. Fakat telefon kapandı. Tekrar açtığımda optimizasyon ekranı geldi ama biraz bekledikten sonra açılış (boot) animasyonuna geri geçti. Kapatıp açtım bu sefer hiç optimizasyon ekranı gelmiyor sadece açılış animasyonu geliyor ama orada takılıp kalıyor, açılmıyor. Kurtarma (recovery) modu çalışmıyor ama açılış ekranı çalışıyor. Flaş kurtarma deneyim dedim ama ADB (Android Debug Bridge = Android Hata Ayıklama Merkezi) cihaz bulunamadı (can not find the device) şeklinde hata veriyor. Telefonu bilgisayara taktığım zaman tanımıyor. Linux bilgisayarda da denedim tanımıyor. Takoz olmuş cihazlar için olan Wug’s tools da denedim ama “Writing bootloader FAILED Invalid State” bootloader yüklemesi başarısız, bilinmeyen durum şeklinde hata aldım. .bat dosya takılıp kalıyor resetlemeden kapatamıyorum. Durum bu şekilde ne yapabilirim?
06.06.2014 tarihinde Himalaya sordu
Yorum Ekle Takip Et
Beğen, Paylaş

Bu soru için yorumunuz

captcha

Vazgeç

Bu soruya toplam 2 cevap verilmiştir

1
<p> Linux bilgisayarın varsa cihazı taktıktan sonra şu komutu gir;</p> <p> sudo fastboot devices</p> <p> Eğer şöyle uzunca bir metin şeklide numaralar çıktıysa fastboot yapabiliyorsun demektir. Eğer fastboot (hızlı başlat) yapabiliyorsan pek çok şey de yapabilirsin;</p> <p> ·&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; TWRP kurtarma yapabilirsin. Fastboot flash recovery /twrp.img/dosyasının/adresi</p> <p style="margin-left:1.0in;"> o&nbsp;&nbsp; TWRP le ROM geri yüklemesi, fabrika reseti, yedekleme vs. yapabilirsin.</p> <p> ·&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; fastboot format data komutuyla fabrika ayarına dönebilirsin.</p> <p> ·&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; fastboot format cache komutuyla fabrika ayarına dönebilirsin.</p> <p> ·&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <a rel="nofollow" href="https://developers.google.com/android/nexus/images#hammerhead">Nexus’un sitesinden</a> üstünde gelen Android’i indirebilirsin. Bu dosyanın içinde flash-base.sh isimli script dosya olur onu çalıştırmalısın.</p> <p> ·&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hiç biri olmazsa flash-all.sh çalıştırarak tümden fabrika ayarına dönebilirsin.</p> <p> Eğer fabrika ayarlarına dönmek zorunda kalırsan <a rel="nofollow" href="http://matrixrewriter.com/android/">Titanium Backup</a> kullanarak eski uygulamalarını kurtarabilirsin.</p>
06.06.2014 tarihinde
srt srt (14950) cevapladı

Bu cevap için yorumunuz

captcha

Vazgeç

1
Teşekkürler çözüldü. Şu şekilde yaptım; fastboot format data komutu çalışmadı. Komutu girdiğim zaman şifre soruyor. System veya cache ‘de işe yaramadı. Clockwork recovery.zip dosyasından fastboot flash recovery denedim o zaman da “cannot read sideload” şeklinde hata aldım. Bunun çözümünü Google’da buldum. sideload rom.zip dosyasını ADB ile aynı klasöre kopyalamalıyız. Clockwork Recovery yi “Install from Sideload” opsiyonu ile çalıştırıyoruz ve takozluktan kurtulmuş oluyoruz.
06.06.2014 tarihinde
srt srt (14950) cevapladı

Bu cevap için yorumunuz

captcha

Vazgeç

Bu soru için cevabınız

Vazgeç