1

Android telefonlar için kullanılan root etmek kavramı nedir? Telefon neden root edilir?

Birkaç kere karşıma çıktı tam olarak anlayamadım, Android telefonlar için root etme kavramı nedir? Neden ihtiyaç duyulur?
01.06.2014 tarihinde srt srt (14950) sordu
Yorum Ekle Takip Et
Beğen, Paylaş

Bu soru için yorumunuz

captcha

Vazgeç

Bu soruya toplam 2 cevap verilmiştir

0
Root kelime olarak kök manasına gelir. Android sistemler için ise yönetici haklarını almak anlamına gelir. Bu Unix/Linux sistemlerden gelen bir ağız alışkanlığıdır. Windows olsaydı “Administrator” yetkisi almak şeklinde olacaktı. Kısacası üretici firma satın aldığımız telefonun her yerini karıştırmamıza izin vermez. Bunun pek çok sebebi var ama sonuç olarak sahip olduğumuz telefonda her istediğimizi yapabilmemiz gerekir. Bunun için i-phone’cuların dediği tabirle jailbreak yapmamız yani firar etmemiz gerekir. Sonuç olarak telefonu root’larsak garanti kapsamından çıkar çünkü bu firmanın işine gelmez. Bozulduğu zaman kullanıcı hatası der. Root’lama sırasında ters giden bir şeyler olma ihtimali her zaman vardır. Bazı işlemleri eksik yapabiliriz veya yanlış bir dosya yükleyebiliriz. Bu durumda telefon takoz haline gelir (bricking). Dikkatli olmamız gereken bir husus.
15.06.2014 tarihinde
Sarge Sarge (183570) cevapladı

Bu cevap için yorumunuz

captcha

Vazgeç

2
Telefonlar elimize ulaştığında içerisinde bir sürü programla yüklü olarak geliyorlar bu programlardan bazılarını kullanıyoruz ama çoğunluğunu hiç kullanmıyoruz.Kullanmadığımız bu programları silemiyoruz da.işte bu silemediğimiz programları silmek ve telefonu tamamen kendi zevkimize uygun hale getirmek için root yapmak gerekiyor.root yapmak kelime anlamı olarak köke inmek olarak çevrilebilir.Burada telefonun sistem dosyalarına normalde ulaşamazken sistem dosyalarına ulaşarak değişiklik yapma imkanı buluyoruz.Sonuçta telefonun çekirdek (kernel) yazılımına ulaşarak farklı android ara yüzleri yükleyip bunları da istediğimiz gibi şekillendirebiliyoruz.Bunun için halihazırda yazılmış olan bir sürü çekirdek yazılımı bulunuyor ve bu yazılımları kullanarak belki telefonun potansiyelini daha iyi noktaya getirebiliyoruz.Tabii bu işin sakıncası yok değil sonuçta sistem yazılımına müdahale ettiğimiz için işlem yarıda kesilirse yada uygun olmayan yazılım kullandıysanız telefon bozulabilir.En önemlisi uygun yazılım yüklediniz ve telefon mükemmel çalışsa bile telefon garanti kapsamı dışına çıkıyor.Oldukça zor olsa da telefonu tekrar geriye orijinal yazılımına döndürerek garanti kapsamına sokmak mümkün.root etmek için azda olsa İngilizce ve bilgisayar bilmek gerekir yada yanınızda bilen bulundurmak faydalı.
02.06.2014 tarihinde
tatkins tatkins (8220) cevapladı

Bu cevap için yorumunuz

captcha

Vazgeç

Bu soru için cevabınız

Vazgeç